اتاق جنگنده بین الملل عربستان حمله هوایی

اتاق: جنگنده بین الملل عربستان حمله هوایی بمب خوشه ای استان حجه مارب یمن

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی طرح ترامپ جهت توجیه اقتصادی گاز شیل؟ , بحران قطر

گاز «شیل» در میان سنگ های سخت محصور است و آزادسازی آن به استفاده از فناوری پرهزینه ای نیاز دارد و تنها هنگامی می صرفد که گاز گران شود. گاز ولی کی گران می شود؟ ه

طرح ترامپ جهت توجیه اقتصادی گاز شیل؟ , بحران قطر

بحران قطر؛ طرح ترامپ جهت توجیه اقتصادی گاز شیل؟

عبارات مهم : ایران

گاز «شیل» در میان سنگ های سخت محصور است و آزادسازی آن به استفاده از فناوری پرهزینه ای نیاز دارد و تنها هنگامی می صرفد که گاز گران شود. گاز ولی کی گران می شود؟ هنگامی که غول گازی دنیا دچار بحران شود!

قطع رابطه عربستان سعودی و چند متحد این کشور با قطر و شکاف در شورای همکاری خلیج فارس بازتاب گسترده ای در محافل و رسانه های سیاسی منطقه و دنیا داشته و هر یک از منظری به تحلیل می پردازند.

طرح ترامپ جهت توجیه اقتصادی گاز شیل؟ , بحران قطر

در کشور عزیزمان ایران نیز تحلیل های متفاوتی ارایه شده است هست. بعضی معتقدند کشور عزیزمان ایران باید از این وقت نهایت استفاده را به عمل آورد و به صرف اوج رفتن قیمت نفت اکتفا نکند و بعضی دیگر هشدار می دهند این یک دعوای خانوادگی میان اعراب حاشیه خلیج فارس است و ما نباید وارد شویم هر چند که با بهره اقتصادی مانند دوران حمله عراق به کویت مشکلی ندارند.

بهزاد احمدی نیا روزنامه نگار و تحلیل گر حوزه انرژی ولی اعتقاد است این سناریو را دونالد ترامپ طراحی و در سفر اخیر به عربستان موافقت سعودی جهت اجرای آن را جلب کرده و هر چند ظاهر سیاسی با ادعای مبارزه با داعش یا تنبیه قطر به خاطر حفط ارتباط با کشور عزیزمان ایران را دارد ولی در واقع با نشانه زیاد کردن قیمت گاز است تا استحصال گاز «شیل» در آمریکا مقرون به صرفه شود و ترامپ بتواند شغل ایجاد کند.

گاز «شیل» در میان سنگ های سخت محصور است و آزادسازی آن به استفاده از فناوری پرهزینه ای نیاز دارد و تنها هنگامی می صرفد که گاز گران شود. گاز ولی کی گران می شود؟ ه

منظور از گاز «شیل» گازی است که در میان سنگ های سخت محصور است و آزادسازی آن به استفاده از فناوری مشهور به شکست هیدرولیک نیاز دارد. به کار گیری این تکنولوژی ولی چندان اقتصادی نیست و هنگامی می صرفد که گاز گران شود و گاز کی گران می شود؟ هنگامی که منطقه تولید گاز و غول گازی دنیا دچار بحران شود.

این یادداشت که جهت کانال «از نفت چه خبر» نوشته شده است و در «راهبرد» انتشار یافته حاوی نکات قابل تأملی جهت کسانی است که مسایل سیاسی را از دریچه انرژی دنبال می کنند ولو الزاما با نتیجه گیری های آن موافق نباشیم.( تیتر روش البته این است: غوص ترامپ جهت مروارید خلیج فارس)

محورهای مهم یادداشت بهزاد احمدی نیا از این قرار است:

طرح ترامپ جهت توجیه اقتصادی گاز شیل؟ , بحران قطر

– دماغه کوچکی که با عنوان شبه جزیره نیز آشنا می شود، از 3000 سال قبل محل درآمدهای کلان از بطن خلیج فارس بوده است.

– قطر، یک شیخ نشین قدیمی در جنوب کشور عزیزمان ایران است که از وقت ساسانیان درآمد خود را با صید مروارید از خلیج فارس به دست می آورده است.

گاز «شیل» در میان سنگ های سخت محصور است و آزادسازی آن به استفاده از فناوری پرهزینه ای نیاز دارد و تنها هنگامی می صرفد که گاز گران شود. گاز ولی کی گران می شود؟ ه

-اکنون با بروز ناگهانی یک بحران جدی در روابط این کشور با دیگر کشورهای عربی خلیج فارس و بسته شدن تمام مسیرهای زمین و دریا و هوا از سه جهت، دامی بزرگ جهت دوحه، پایتخت کشور عزیزمان ایران و صنعت LNG خاورمیانه گسترده شده است است.

-طی 24 ساعت منتهی به 15 خرداد96، چند روز بعد از سفر ترامپ به خاورمیانه و برگزاری اجلاس کذایی با حضور سران کشورهای اسلامی به وسیله شاه سعودی، روند جالبی از اتفاقات به وقوع پیوست که نگاهی کوتاه به آن می تواند به درک بهتر اتفاقی که در حال رخ دادن است یاری برساند.

طرح ترامپ جهت توجیه اقتصادی گاز شیل؟ , بحران قطر

– بعد از اعلام قطع روابط دیپلماتیک عربستان با قطر و فراتر از آن، بسته شدن تمامی مرزهای سعودی به روی قطر، امارات متحده عربی نیز اقدام مشابهی را اعمال کرد.

– سپس بحرین بود که در ساعت 5 و 27 صبح به وقت گرینویچ (9 صبح تهران) با بهانه ای متفاوت، اعلام کرد که تمامی روابط و مرزهای خود با قطر را به علت آنچه حمایت این کشور از تروریسم ضد دولت بحرین و همراهی با شبه نظامیان شیعه تحت حمایت کشور عزیزمان ایران خواند، مسدود کرد.

– در ساعت 5 و 43 دقیقه به وقت گرینویچ (9 و 16 دقیقه تهران) رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا به همراه همتای استرالیایی خود در برابر دوربین ها رفت و گفت: “در خاورمیانه اختلافات و مشکلاتی قدیمی سر باز کرده و جای نگرانی ندارد. بحران خلیج فارس اثری بر روند مبارزه با تروریسم ندارد و کشورهای عربی هم بهتر است خویشتن داری کنند”.

– از سوی دیگر، بعد از برقرار شدن دوباره اعانه نفتی ریاض، قاهره روابطش با قطر را به علت حمایت دوحه از اخوان المسلمین به حالت تعلیق درآورده ولی مشخص نیست که چگونه می خواهد 60 درصد از مصرف LNG خود را که تاکنون از قطر تأمین می شد، تأمین کند.

– در این هیاهوی قطع و بستن، پرسشی خنده آمیز مطرح است: چطور ممکن است یک حکومت همزمان از القاعده، طالبان، داعش و اخوان المسلمین حمایت کند و حامی شبه نظامیان شیعه و کشور عزیزمان ایران نیز باشد؟

– چطور ممکن است قطر هم در ائتلاف عربستان در یمن سرباز داشته باشد و هم به حوثی ها کمک نظامی ارسال کند؟ مگر قطر جز از طریق زمین عربستان، راه دیگری به خاک های دنیا دارد؟

– جهت پاسخ، مورد نیاز است بدانیم بزرگترین تولید کننده LNG در دنیا آمریکاست و سپس روسیه و قطر در مقام های بعدی قرار دارند؛ ولی بزرگترین صادرکننده گاز طبیعی مایع در جهان، قطر است.

– این کشور مینیاتوری خلیج فارس، به تنهایی 30 درصد از کل مصرف جهانی گاز مایع را صادر می کند؛ بعد نقش تعیین کننده ای در قیمت جهانی گاز دارد.

– از سوی دیگر، استرالیا با کمک شرکت های سرمایه گذاری آمریکا، پروژه های عظیمی جهت مایع سازی گاز در دست اجرا دارد و تصمیم گرفته به زودی به رتبه نخست تولید گاز طبیعی مایع از طریق تأسیسات مایع سازی، دست یابد.

– ایالات متحده، اگرچه رتبه نخست تولید گاز طبیعی و مایع سازی را در کیسه خود دارد ولی از سال 2014 و با افت قیمت نفت، میدان های گاز شیل این کشور جهت سرمایه گذاران جذابیتی نداشتند و صنایع گاز شیل با کمبود پول و صرفه اقتصادی (به علت ارزان بودن گاز) روبرو شدند.

– بعضی ناظران وقایع امروز را فرصتی جهت نزدیکی کشور عزیزمان ایران و قطر دانستند.

این دوستان باید توضیح دهند که با چه توجیهی ممکن است کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، یک کشور به کوچکی و ضعف قطر را مانند بره ای به دامان غولی مانند کشور عزیزمان ایران بیاندازند؟ لقمه ای آنقدر چرب و شیرین که فقط می تواند طعمه باشد.

– قطر از دیرباز به مأمن سران القاعده و داعش و دیگر تکفیری ها شهرت داشته و حتی طالبان نیز در آن دفتر کار رسمی دارد، این همان بهانه قطعی مورد نیاز علیه کشور عزیزمان ایران است که کمک می کند آمریکا اثبات کند کشور عزیزمان ایران حامی تروریسم است.

– نشان دیگری که ترامپ با این تیر می تواند بزند این است که یک باره قیمت گاز طبیعی در دنیا را زیاد کردن دهد و چرخ گاز شیل آمریکا را به راه بیندازد تا مسئله ایجاد شغل و تولید ناخالص ملی را برطرف کند.

-هم وقت عربستان و بحرین و امارات نیز می توانند گناه شکست و ناکامی در یمن و سوریه را به گردن قطر بیاندازند و مقامات دوحه که بدون غذاهایی که از عربستان می آید، به زودی گرسنه خواهند ماند، راهی جز پذیرش آن ندارند.

– در واقع، این بحران یا با بهانه ای محکم علیه کشور عزیزمان ایران به آخر می رسد یا با خاکساری غول گازی درمقابل عربستان و آمریکا ختم خواهد شد.

عصرایران

واژه های کلیدی: ایران | آمریکا | اقتصادی | عربستان | عربستان، | تولید گاز | دونالد ترامپ | کشورهای عربی | عربستان سعودی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs