اتاق جنگنده بین الملل عربستان حمله هوایی

اتاق: جنگنده بین الملل عربستان حمله هوایی بمب خوشه ای استان حجه مارب یمن

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی هدایت به آشپزخانه، وقت توزیع قدرت

روز گذشته در دانشگاه تربیت‌مدرس به مناسبت روز جهانی زن نشست «جمهوری اسلامی و مسئله زنان؛ عرصه عمومی یا عرصه خصوصی» با حضور ناهید خداکرمی، پروانه سلحشوری و الهه

هدایت به آشپزخانه، وقت توزیع قدرت

هدایت به آشپزخانه، وقت توزیع قدرت

عبارات مهم : سیاسی

روز گذشته در دانشگاه تربیت مدرس به مناسبت روز جهانی زن نشست «جمهوری اسلامی و مسئله زنان؛ عرصه عمومی یا عرصه خصوصی» با حضور ناهید خداکرمی، پروانه سلحشوری و الهه کولایی برگزار شد.

به گزارش «شرق»، در این مراسم سخنرانان به حضور زنان در عرصه اجتماعی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی پرداختند. در ابتدای نشست الهه کولایی، نماینده پیشین مجلس و استاد علوم سیاسی، با اشاره به حضور زنان در عرصه های متفاوت تاریخی گفت: زنان هستند که حیات و ممات جامعه چه به شکل فیزیولوژیک و چه وجه سعادت انسانی به این قشر ارتباط پیدا می کند.

با پیروزی انقلاب اسلامی، رهبر انقلاب روز زن را برگزیدند و این خود به تنهایی جهت اهمیت زنان در انقلاب کفایت می کند. در جامعه کشور عزیزمان ایران به عنوان یکی از جوامع اسلامی در غرب آسیا که خیلی سریع با مدرنیته ارتباط برقرار کرد، نخستین کشوری هستیم که انقلاب مشروطه را تجربه می کنیم و حتی در همان شرایط نیز انجمن های خانمانه در فضای آن وقت جامعه تأثیرگذار بودند. مسئله اساسی این است که جهت ورود مدرنیته به کشور عزیزمان ایران و اجرای برنامه نوسازی در کشور، با شکل گیری دولت پهلوی زنان از پرسشها اساسی عامل عوض کردن بودند؛ یعنی محوری از محورهای برنامه نوسازی رژیم پهلوی به مسئله زنان تخصیص داده شده است پیدا می کند و جمله معروف شاه را داریم که می گوید زن باید فریبا باشد.

هدایت به آشپزخانه، وقت توزیع قدرت

کولایی افزود: انقلاب اسلامی تابلوی متفاوتی را جهت زنان ایرانی به نمایش گذاشت. دکتر شریعتی بر اساس نگرش خود به اسلام و زنان و مردان در دین اسلام بر پایه صدر اسلام، در پرتو آن آموزه هایی به زنان ایرانی عرضه کرد و زنان ایرانی هم بر اساس الگویی که در ذهن داشتند، نقشی فاطمه وار و زینب وار و اثرگذار از جنس صدراسلام را برگزیدند؛ یعنی زنانی که در زمانی زندگی می کردند که جایشان در گور بود. در چنین جامعه ای ما شاهد تکریم زن بودیم و زنان ایرانی که مدل صادراتی شاه را نمی پسندیدند، الگوی فاطمه فاطمه است دکتر شریعتی را دیدند؛ الگویی که در آن هویت انسانی زنان دیده خواهد شد، ابژه جنسی نخواهند بود و انسان بودن آنها اساس حضور اجتماعی آنها می شود. قرار نیست زن ایرانی پشت کامیون بنشیند تا نشان برابری باشد، قرار نیست عروسک یا کالا باشد و باید در پرتو انقلاب اسلامی زنی باشد برابر با مردان؛ انسانی که حقوق انسانی او مورد احترام قرار می گیرد.

کولایی در ادامه با اشاره به اینکه تصویری که از زن در انقلاب اسلامی عرضه شد، تصویر انسان برابر بود و همه اینها تحولات یک جامعه انقلابی بود، ولی باید بدانیم انقلاب یعنی انباشت مداوم آرزوهای تاریخی یک ملت. در قانون اساسی کشور ما بحث جنسیت مطرح نیست، ولی بحث نژاد، زبان و قبیله مطرح می شود. تصویری که از مقدمه قانون اساسی به زنان ایرانی داده می شود، تصویری است که شأن آنها انسان بودن آنها، حرمت حقوق انسانی آنها دیده خواهد شد.

روز گذشته در دانشگاه تربیت‌مدرس به مناسبت روز جهانی زن نشست «جمهوری اسلامی و مسئله زنان؛ عرصه عمومی یا عرصه خصوصی» با حضور ناهید خداکرمی، پروانه سلحشوری و الهه

مفهوم آن، این است که قانون نکاح و خانواده باید تغییری بنیادین می کرد، ولی می بینیم که در ٣٩ سال گذشته، هر دست کاری ای در قوانین خانواده چالش برانگیز است و تغییرات در آن بسیار کُند انجام می شود. نتیجه آن است که تصویری که در ابتدای انقلاب از زنان داریم، با تصویر فعلی به صورت طبیعی فاصله دارد. در انقلاب، نظام سیاسی یک ملت عوض می شود، ولی جهت عوض کردن فرهنگ، عادت، باور و نقش اجتماعی وقت مورد نیاز است و آنها به سرعت تحول پیدا نمی کنند. یادمان نرود ما در مملکتی زندگی می کنیم که زنان در آن موجودات خانگی بودند.

این استاد دانشگاه در ادامه افزود: «در سال ٦١ هنگامی که به عنوان نخستین دوره دانشجویان وارد دانشگاه تربیت مدرس شدیم، بعد از یک سال اعلام شد دیگر علوم سیاسی زنان را به عنوان دانشجو نمی پذیرد و اصلا لزومی ندارد زنان علوم سیاسی بخوانند. تلاش کردیم که بگوییم شما حق ندارید در رشته های دانشگاهی تبعیض ایجاد کنید، به حکم جمهوری اسلامی زنان می توانند وقت برابر یادگیری داشته باشند. ما از همان سال ٦١ می بینیم جامعه سنتی روند چالش را بعد می زند. در همان وقت عده ای از همین مسئولان امروزی به امام خمینی گفتند که زن نمی تواند طرف مشورت قرار بگیرد، ولی ایشان به آنها گفتند زن باید در مقدرات اساسی کشور حضور داشته باشد. ایشان در برابر به منزل برگرداندن زنان ایستادند. همان وقت در دانشگاه پسرها از استادی که به ما فلسفه اسلامی درس می داد، سؤال کردند نظر شما راجع به این بحثی که بین امام و مسئولان پیش آمده، چیست و آن استاد گفت حرف درست را آن مردها زده اند، ولی مصلحت سرنوشت این است که از زنان استفاده شود».

نماینده مجلس ششم شورای اسلامی خاطرنشان کرد: این چالش هنوز ادامه دارد. در همه این سال ها گفته اند تعداد زنان در دانشگاه ها زیاد است و این بحران هست، ولی سؤال این است که آیا این بحث در کارشناسی ارشد ایجاد نمی شود؟ آیا در دوره کارشناسی ارشد و دکترا کسی دلواپس عدالت جنسیتی دختران نیست؟ چون در آنجا تعداد دانشجویان دختر بسیار کم است و اصلا آنها را قبول نمی کنند. بحث من این است که نقش دولت جهت ما بسیار مهم هست؛ دولتی که باور به حقوق انسانی زنان داشته باشد. ما در دوره های متفاوت انقلاب اسلامی می بینیم که نگاه به زنان قبض و بسط پیدا می کند؛ هرچه سطح دموکراتیک شدن ارتقا پیدا می کند، وقت جهت دختران زیاد می شود. درحال حاضر زنان ما در اقتصاد همان نقشی را دارند که در سیاست دارند و تنها در بخش آموزش توانسته اند تا حدی به جایگاه مهم خود برسند.

هدایت به آشپزخانه، وقت توزیع قدرت

این فعال سیاسی در آخر خاطرنشان کرد: زنان در هر دوره رأی دادند و بالاترین میزان همکاری سیاسی را داشتند ولی موقع توزیع قدرت سیاسی به آشپزخانه هدایت شدند. هر وقت نوبت مدیریت زنان شد، گفتند که سابقه ندارند و با کدام تجربه می خواهند مدیر شوند؟ باید سال ها تلاش کنیم که این تبعیض حل شود و با منزل نشستن چیزی عوض نخواهد شد.

سخنران بعدی این مراسم پروانه سلحشوری، مدیر فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی بود. وی بیان کرد: با اینکه در حوزه زنان کار می کنم ولی از این همه تأکید روی جنسیت بیزارم. می خواهم بگویم اگر مردان در عرصه های متفاوت موفق شده است اند، به علت حضور زنان قدرتمند در پشت آنهاست.

روز گذشته در دانشگاه تربیت‌مدرس به مناسبت روز جهانی زن نشست «جمهوری اسلامی و مسئله زنان؛ عرصه عمومی یا عرصه خصوصی» با حضور ناهید خداکرمی، پروانه سلحشوری و الهه

سلحشوری در ادامه با خواندن شعری از فروغ فرخزاد گفت: طرح سؤال این برنامه بسیار ماهرانه و هوشمندانه هست. شما گفته اید مسئله زن در جمهوری اسلامی. من می خواهم بدانم آیا زن مسئله است؟ هنگامی که می گوییم زن در جمهوری اسلامی بسیار با مسئله زن در جمهوری اسلامی متفاوت می شود. شما در این نشست به دنبال مطرح کردن دو مفهوم کلیدی هستید؛ عرصه عمومی و عرصه خصوصی. من به عنوان یک نماینده دیگر نمی خواهم از موانع قانون گذاری بگویم. خسته شده است ام که مدام مي گویم دو سال است تلاش می کنیم که حداقل سن ازدواج را زیاد کردن دهیم ولی هر بار به در بسته می خوریم، ولی از تلاش بازنمی مانیم. ما اگرچه در اقلیت هستیم ولی تلاش می کنیم قوانین تبعیض آمیز را عوض کردن دهیم.

مسئله اینجاست که زن در حوزه شخصی و جهت حوزه شخصی تعریف شده است هست. این در حالی است که دکتر شریعتی می گوید خواستم بگویم فاطمه همسر علی هست، خواستم بگویم دختر محمد هست، خواستم بگویم مادر حسن و حسین هست، ولی در نهایت دیدم فاطمه، فاطمه هست. این صحبت یعنی زن به عنوان هویت مستقل. نه اینکه زن مفهومی وابسته است و ما رسیدن به مفهوم مستقل از زن را حاصل چندین دهه تلاش زنان می دانیم.

هدایت به آشپزخانه، وقت توزیع قدرت

وی افزود: متأسفانه در شرایط فعلی زنانی که مثل ما فکر نمی کنند، مثل بقیه کسانی که مثل ما فکر نمی کنند، از ما جدا شده است اند. حالا می بینیم که کارگر شعار می دهد فوت بر کارگر و متأسفانه می بینیم این دایره هر روز تنگ تر و تنگ تر می شود. می خواهم بگویم ما باید به عرصه شخصی زن احترام بگذاريم و جهت عرصه اجتماعی او تعریفي ارائه ندهيم. نگوییم عرصه اجتماعی زن تا جایی مناسب است که دانشگاه برود. حالا زنان دانشگاه می روند و بعد به منزل برمی گردند، اگر متعلق به طبقه میانگین باشند و افسردگی بلای جانشان نشود، یک کلاس ورزش هم می روند. ما یک حضور پررنگ در اشتغال و سیاست از زنان نداریم و هرچه می گذرد اوضاع بدتر می شود.

سلحشوری در ادامه با طرح این سؤال که راه برون رفت از شرایط فعلی چیست، گفت: ما زنان ترحم نمی خواهیم، فقط سهم خودمان را به اندازه شایستگی خود می خواهیم. می خواهیم زنان در موقعیت های برابر از بین بردن نشوند. متأسفانه درحال حاضر جدال خود مردان بر سر قدرت سنگین و کشنده هست. جهت برون رفت از ناامیدی فکر می کنم در جهت احیای بال های هویتی مان باید تلاش کنیم. جدا از بال های مذهبی که راجع به اش صحبت می کنیم ولی در جامعه آن را نمی بینیم، بال دیگر ما هویت ایرانی بودن ماست. الان شرایط به گونه ای است که مسئولان از یک طرف تیشه به ریشه میراث فرهنگی می زنند و مردم با گنج یاب هایشان از سوی دیگر. معتقدیم دست هایی هستند که درصدد نابود کردن اتحاد و یگانگی ایرانیان در قرن های متفاوت هستند. فارغ از هر نگاهی هویت خود را پاس بداریم و کنار هم بمانیم.

سخنران نهایی این برنامه ناهید خداکرمی، مدیر کمیته سلامت شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران بود. او با بیان اینکه «یک بار جهت تقدیر او یکی از شهروندان جلوی در شورای شهر بنری را راه اندازی کرده بود که رویش نوشته بود تقدیم به ناهید خداکرمی که از هزار مرد مردتر است»، گفت: این جنسیت زدگی فقط اینجا مصداق ندارد، به پسر هشت ساله تشر می زنیم که مرد که گریه نمی کند و این همه بغض او را نمی بینیم، به نوجوان ١٢ساله می گوییم مگر مرد زرد می پوشد و هنگامی که خواهرش این را می شنود، می بیند که زن بودن و زردپوشیدن چه گناه بزرگی است.

ما در یک جامعه جنسیت زده زندگی می کنیم و پسران ما نیز در آن انگ می خورند. مسئله هم کاری به دولت و مجلس و شورا ندارد. ما در روابط معمولی خود اسیر جنسیت زدگی هستیم. بعد در مدرسه به فرزند ها یاد می دهیم پشت سرتان سیاه بود و جلوی رو همه چیز سفید هست، ولی فرزند می بیند حالا هم همه چیز سفید نیست و همه اینها مردم را دچار تناقضات می کند.

خداکرمی افزود: ما نیازمندیم که با هم حرف بزنیم. مسئله ما این است که حرف زدن را فراموش کرده ایم و همین پاشنه آشیل ماست، باید از درون حساسیت زدایی و جنسیت زدایی کنیم. نقشی که فروغ ها و سیمین دانشورها در تاریخ ما داشته اند، بی بدیل هست.

واژه های کلیدی: سیاسی | اسلامی | انقلاب | ایرانی | انقلابی | دانشگاه | ایرانیان | شورای اسلامی | رشته های دانشگاهی | مجلس شورای اسلامی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs